Learning korean Level 1 1050x525 - آموزش زبان کره ای سطح 1 درس 12 | "خوشمزست" "بابت غذا ممنون"

کدام خواننده پاپ جذاب ترین صدا را دارد؟ انتخاب صدای سال 1400 ایران

نظرسنجی صدای سال 1400

آموزش زبان کره ای سطح ۱ درس ۱۲ | “خوشمزست” “بابت غذا ممنون”

در این پست با سطح ۱ درس ۱۲ آموزش زبان کره ای در خدمت شما هستیم.

در این جلسه چه یاد می گیریم: 안녕하세요! . در این جلسه از سری آموزش زبان کره ای مجله تایم نگاهی خواهیم انداخت به عبارت های “خوشمزست” و “بد مزست”. همچنین یادخواهیم گرفت چگونه قبل و بعد از صرف غذا بابت غذا تشکر کنیم. عبارت 잘 먹겠습니다 jal meok-ge-sseum-ni-da یکی از عبارت های پر کاربرد در زبان کره ای است. این عبارت حتی چند معنی پنهانی هم دارد که با آن آشنا خواهیم شد.

آموزش زبان کره ای سطح ۱ درس ۱۲

در درس جلسه قبل یاد گرفتیم که بگوییم “لطفا به من بده” / “من مایلم … میل کنم ، لطفا”. این کلمه را به خاطر دارید؟

주세요 [ju-se-yo] = “لطفا به من بده” / “من مایلم … میل کنم ، لطفا”.

همچنین می توانستیم برای سفارش غذا و یا هر چیزه دیگری در رستوران از 주세요 استفاده کنیم.

김밥 주세요. [gim-bap ju-se-yo] = کیمباپ ،لطفا  / به هنگام سفارش در رستوران

불고기 주세요.  [bul-go-gi ju-se-yo] = بولگوگی ،لطفا  / به هنگام سفارش در رستوران

김치 주세요. [gim-chi ju-se-yo] = لطفا مقداری کیمچی به ما بده

خب اجازه دهید درس امروز را آغاز کنیم.

[mat] = مزه / طعم

맛 به معنی “مزه” است. حالا کمی فکر کنید که آیا بخاطر دارید چگونه به زبان کره ای می گفتیم “وجود دارد” یا “داشتن”؟ عبارت 있어요 i-sseo-yo این معنی را می داد. بنابراین با ترکیب این دو کلمه خواهیم داشت 맛있어요 ma-si-sseo-yo یعنی “مزه داره” / “خوشمزه است”

맛있어요 [ma-si-sseo-yo] = “مزه داره” / “خوشمزه است”

مثال:

이거 맛있어요. [i-geo ma-si-sseo-yo] = این خوشمزه است 
저 케익 맛있어요. [ jeo ke-ik ma-si-sseo-yo] = اون کیک خوشمزه است
삼겹살 맛있어요. [sam-gyeop-sal ma-si-sseo-yo] = سامگیوبسل خوشمزه است

치킨 맛있어요. [chi-kin ma-si-sseo-yo] = مرغ خوشمزست

뭐가 맛있어요? [mwo-ga ma-si-sseo-yo?] = چی خوشمزه است؟

به یاد دارید چگونه به زبان کره ای می گفتیم “وجود ندارد” / “نداشتن”؟ 없어요 eop-seo-yo . بنابراین مانند مثال قبل از ترکیب این دو کلمه “مزه” و “داشتن” خواهیم داشت 맛없어요 ma-deop-seo-yo که به معنی “مزه نداره” / “بد مزه است” میشه.

맛없어요 [mad-eop-seo-yo] = خوشمزه نیست / بد مزه است / مزه نداره / مزش افتضاحه

توجه داشته باشید که تلفظ حرف آخر در 맛 یعنی ㅅ وابسته به اینکهچه حرفی بعد از آن می آید تغیر می کند. وقتی که هیچ کلمه ای بعد از آن نمی آید و حرف پایانی است به صورت “ت” تلفظ می شود. زمانی که بعد از آن 있어요 می آید به صورت “ش” تلفظ می شود. وقتی بعد از آن 없어요 می آید به صورت “د” تلفظ می شود.

مثال:

이거 맛없어요? [i-geo ma-deop-seo-yo?] = آیا این بد مزه است؟
이 차 맛없어요. [i cha ma-deop-seo-yo] = این چایی بد مزه است
굴 맛없어요. [gul ma-deop-seo-yo] = صدف بد مزه است

اکنون که یاد گرفتیم چگونه بگوییم “خوشمزه است” / “بد مزه است” زمان آن فرا رسیده است که قبل و بعد از میل غذا ، بابت غذا تشکر کنیم. دانستن این عبارت بسیار مهم است مخصوصا اگر کسی غذای شما را حساب کرده باشد یا شما را به خانه خودش به صرف غذا دعوت کرده باشد.

먹겠습니다. [jal meok-ge-sseum-ni-da]

معنی تحت اللفظی 잘 먹겠습니다 “من میخام خوب غذا بخورم” / “خوب غذا خواهم خورد” است. (نگران گرامری که در این جمله استفاده شده است نباشید).

این عبارت در بین کره ای زبان ها خیلی مورد استفاده قرار می گیرد و قبل از شروع کردن به صرف غذا باید گفته شود. معمولا هر کسی که غذا را حساب کرده باشد می توان از این عبارت استفاده کرد. ولی هنگامی که کسی دارد غذا را حساب می کند افرادی که از آن غذا می خورند به او خواهند گفت 잘 먹겠습니다 .

هنگامی که با دوست خود بیرون رفته اید و با هم غذا می خورید (چون با هم دوست هستید دیگر از زبان رسمی و مودبانه استفاده نمی کنید قاعدتا، پس ، می گویید) 잘 먹을게!  jal meo-geulge! . همچنین از این عبارت می توانید زمانی استفاده کنید که قبل از خرید غذا این عبارت را به دوستتان بگویید و با او شوخی کنید که یعنی “بابت غذا ممنونم” در حالی که او نگفته است که می خواهد غذا را حساب کنید. در واقع به شوخی به او گفته اید که غذا را حساب کند.

먹었습니다. [jal meo-geo-sseum-ni-da] 

وقتی که غذای خود را کامل صرف کردید و قصد تشکر بابت غذا را داشتید از این عبارت استفاده می کنیم. معنی تحت اللفظی 잘 먹었습니다 یعنی “من خوب غذا خوردم” و معنی اصلی آن یعنی اینکه “بابت غذا ممنونم”.

نکته پایانی

کلمه 잘 jal که در همگی این عبارت ها وجود داشت یکی از پرکاربردترین کلمه ها در این زبان است. معنی این کلمه “خوب” / “خوش” است. این کلمه با چسبیدن به خیلی از اسم های دیگر می تواند عبارت های زیادی بسازد که در درس های آینده با آن ها روبرو خواهیم شد. پس این کلمه را خوب بخاطر داشته باشید.

بهترین راه برای بالا بردن تاثیر این آموزش ها دیدن فیلم و درامای کره ای می باشد. و دقت کنید که به هنگام تماشای این فیلم ها سعی کنید نکاتی را که یاد گرفته اید در فیلم پیدا کنید. و در ذهن خود ثبت کنید.

توصیه می شود برای بهتر متوجه شدن تلفظ کلمه ها هر کلمه ای که می خواهید تلفظ را بدانید را از اینجا کپی کنید و در مترجم گوگل به راحتی تلفظ آن را بارها و بارها چک کنید.

توصیه می شود کلمه های جدیدی که در هر درس یاد می گیرید روی برگه های جعبه لایتنر بنویسید و یاد بگیرید.

برای بهتر متوجه شدن تلفظ کلمات و همچنین آشنا شدن گوش شما با زبان کره ای بهتر است از فایل صوتی اصلی این درس که در زیر قرار داده شده است استفاده کنید. در این فایل صوتی آموزش اصلی این درس برای انگلیسی زبان ها است که کره ای را به زبان انگلیسی یاد می دهد ولی از آنجایی که معلم های این درس خودشان کره ای هستند بهتر است تلفظ ها را از روی این فایل صوتی یاد بگیرید. اگر هم به زبان انگلیسی تسلط دارید که گوش دادن به این فایل  صوتی توصیه می شود.

فایل صوتی سطح ۱ درس ۱۱:

اگر سوال خاصی در مورد یادگیری زبان کره ای داشتید کامنت بپرسید حتما کامنت های شما خوانده می شود و اگر بلد بودیم به آن ها پاسخ می دهیم. یا اگر دیگر کاربران جواب سوال شما را می دانستند جواب خواهند داد.

پایان این جلسه از آموزش زبان کره ای.

منبع این آموزش معتبرترین وبسایت آموزش زبان کره ای برای انگلیسی زبان ها می باشد.

جلسه قبلی درسجلسه بعدی درس

نظرسنجی صدای سال 1400

یک نظر

  1. سلام
    واقعا خیلی خوب توضیح دادین
    ممنون از زحماتتون❤🌸❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.