captain america 0 1050x525 - کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

حسادت  Steve Rogers کاپیتان امریکا  نسبت به عضویت دوستش  Bucky Barnes در ارتش ، و رد چندین باره وی توسط ارتش آمریكا به دلیل ضعف جسمی اش ، باعث شد تا او بار دیگری برای  نبرد برای کشورشان در روزهای تاریک جنگ جهانی دوم تلاش کند.

مارول اینستاگرام

آرزوی شجاعانه ی او یعنی “مبارزه با قلدرها هر کجا که باشند” مورد توجه Dr Abraham Erskine قرار گرفت.  دکتر Steve جوان آرمانگرا را برای اجرای آزمایش ابر سرباز ارتش تحت نظارت خودش انتخاب کرد .

با اینکه راجرز از تلاش های فاجعه آمیز قبلی دکتر ارسکین برای تحقق سرباز آزمایشی مطلع بود (:”Red Skull” یا همان جمجمه سرخ یک ابر سرباز آلمانی.) ولی شجاعت به خرج داده و آزمایش  را قبول کرد . از دل این آزمایش و استیو، یک مرد جدید به وجود آمد.

با بدنی قدرتمند و سرعت و واکنش های سریعی که استیو این ابرسرباز جدید کسب نموده بود، در اولین ماموریت خود که بلافاصاله بعد از آزمایش با قتل دکتر رخ داده بود به تعقیب قاتل دکتر ارسکین رفت.

در حین انجام این کار ، او از دخالت Hydra ، بخش علوم نازی ، در قتل دکتر ارسکین مطلع شد .

ارتش به استیو لباسی رنگارنگ وستاره‌دار داد و از او به عنوان یک نماد ، شخصیت سرباز جنگی امریکا با عنوان ” Captain America ” به وجود آورد. او را برای فروش تسلیحات جنگی به تور فرستاد.

با اینکه او برای بخش فروش و تبلیغات ارتش امریکا مفید واقع می شد ولی بازهم به تنها خواسته اش  که خدمت در جبهه های جنگ بود نرسیده بود. راجرز وقتی خبر اسارت گردان بهترین و صمیمی ترین دوستش باکی بارنزرا شنید ، دیگر طاقت تماشای جنگ از دور را نداشت. حالا اوشانس پیوستن به جنگ واقعی را داشت.

برای نجات سربازان گردان او یک نفره در حمله ای برنامه ریزی نشده به پایگاهی حمله کرد که ماه ها ارتش و متحدینش را زمین گیر کرده بود. پس ازاتمام موفقیت آمیز حمله و دیدار با جمجمه سرخ، راجرز مسیر خود را به عنوان یک ارتش تک نفره تعیین کرد.

ابزار و وسایل کاپیتان امریکا

captain america 12 - کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

 کاپیتان آمریکا دارای یک سپر تقریباً نابود نشدنی است که از یک فلز نادر (که ازواکاندا استخراج می شود) معروف به نام ویبرانیوم ساخته شده است. این سپر توسط مخترع نابغه هاوارد استارک (پدر مرد آهنی) در طول جنگ جهانی دوم طراحی و ساخته شد. این سپر ابزاری کاملاً متعادل است که از مقاومت در برابر ضربات شدید برخوردار است و نیز قادر است به عنوان سلاحی تهاجمی پرتاب شود. و به طرف صاحب خود برمی گردد.

پس از کشف این سپر در مخروبه هواپیمای جمجمه سرخ راجرز این سپر را به عنوان همراه تقریبا همیشگی خود نگهداری کرد. و از آن پس این سپر نماد قدرت برای کاپیتان امریکا شد و همه کسانی که او را می شناسند شد.

کاپیتان در استفاده از اسلحه ای گرم نیز متبحر است. هرچند به ندرت پیش می آید که از اسلحه گرم در دوران مدرن استفاده کند.

لباس و کلاه معروف کاپیتان آمریکا از دهه ۱۹۴۰ بیش از یک بار به روز شده اند. که از وی در برابر دشمنان محافظت می کنند.

محور شرارت

captain america 11 - کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

اولین دشمن واقعی استیو راجرز به نام Johann Schmidt دانشمند آلمانی و رهبر زمان جنگ علوم نازی هیدرا است. پس از تلاش ناکام برای تقویت خود با استفاده از سرم ابر سرباز دکتر ارسکین ، با نام جمجمه سرخ شناخته شد. قدرت طلبی او را وادار كرد تا Tesseract ، يك منبع قدرت فرا زمینی از انرژي بي نظير را به دست آورد و هيدرا را از نيروهاي هيتلر جدا كند.

استفاده از این سرم بخاطرآماده نبودن آن موجب تغیررنگ پوست او به رنگ قرمز شد. جمجمه سرخ به عنوان اولین دشمن کاپیتان آمریکا چندین بار با او مبارزه کرده است.

آخرین نبرد در هواپیمای جمجه سرخ ، که با مرگ ظاهری اشمیت و فداکاری کاپیتان و سقوط عمدی او در یخ های دریای آتلانتیک برای نجات جان مردم پایان یافت، که این پایانی زیبا برای فیلم Captain America The First Avenger بود .

Arnim Zola، دانشمندی تحت فرمان جمجمه سرخ ، موفق شد از این جنگ جان سالم بدر برد. سازمان تازه تاسیس S.H.I.E.L.D. بخاطر نبوغ و سطح علمی بالای زولا وادار به استفاده از وی در پروژه های علمی گردید. غافل از اینکه او به قول خودش مثل یک انگل هیدرا را مخفیانه درون بزرگترین دشمنش دوباره تاسیس کرد. وقتی مرگ او نزدیک شد، هوشیاری خود را به یک رایانه S.H.I.E.L.D منتقل کرد تا همچنان خاری در پهلوی کاپیتان آمریکا باشد.

سایر تهدیدات امروزی استیو راجرز شامل خدای آزگاردی شرور لوکی برادر ثور، مزدور و استاد هنرهای رزمی Georges Batroc و دلال اسلحه Brock Rumlow است .

کاپیتان امریکا همچنین با تهدیدترسناک Thanos رو در رو شده است.و سعی در متوقف کردن این تایتان در رسیدن به هدفش یعنی نابودی نیمی از جمعیت کهکشان ها دارد. 

دوستی های ماندنی

captain america 26 - کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

نگرش صریح و مثبت اندیشی استیو راجرز ، گروه منتخبی از افراد را به حلقه درونی دوستان اوجلب کرده است. صمیمی ترین دوست وی James Buchanan “Bucky”Barnes است. که راجرز در محله اش “Hell’s Kitchen” در نیویورک ملاقات کرد و با او دوستی نزدیک برقرار کرد.

با وجود ثبت نام بارنز در ارتش و راجرز به عنوان کاپیتان آمریکا در طول جنگ ، این دو دوست قدیمی باز هم همدیگر را پیدا کردند و یک اتحاد قوی بر علیه محور شرارت دنیا تشکیل دادند. هنگامی که استیو فکر می کرد باکی در اثر سقوط از قطار کشته شده .احساس می کرد که یک برادررا از دست داده است.

زمان حضور وی با Peggy Carter نسبت به دوستی با باکی بارنز خیلی کوتاه تر بود. اما احساسات راجرز نسبت به این زن جوان پیش از سقوط او به اقیانوس اطلس شکوفه زده بود. این دو در زمان امروز مجدداً همدیگر را ملاقات کردند. (حدود هفتاد وچند سال بعد!!) اما پیری و آلزایمرکارتر و تضعیف سلامتی وی مانع از ادامه رابطه عمیقی که در دوران جنگ جهانی آغاز کرده بودند شد.

بدون توجه به سن و سال راجرز ارتباط خود را با این زن تا زمان مرگش حفظ کرد. پس از او رابطه خود را با نوه خواهر پگی و مامور شیلد Sharon Carter ادامه داد.

از طریق مشارکت خود در Avengers و S.H.I.E.L.D .. ، استیو راجرز و ناتاشا رومانوف رابطه دوستانه ای را برقرارکردند. رابطه ای که بیوه سیاه معروف به هر کسی نمی دهد. با اینکه گاهی کاپییتان امریکا به تصمیمات ناتاشا اعتماد نمی کند و همچنین با وجود کمک های ناتاشا با وقف گرفتن کامل استیو با دنیای مدرن امروزه، این دو قهرمان کاملا به یک فهم و درک مشترک از همدیگر رسیده اند.

یکی دیگر از دوستان وفادار کاپیتان آمریکا Sam Wilson معروف به Falcon است. دسته بندی رابطه کاپیتان امریکا با مرد آهنی ولی خیلی سخت است. نمی توان این رابطه را یک دوستی یا یک دشمنی صرف در نظر گرفت با توجه به اختلافات و صدماتی که در رابطه دوستی اشان داشته اند.

نخستین انتقامجو – First Avenger

captain america 8 - کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

کاپیتان آمریكا پس از پیوستن به جنگ در جنگ جهانی دوم به لطف نجات سربازان اسیر شده از جمله دوست قدیمی خود باك بارنز ، به سرعت احترام و تحسین همگان را به دست آورد. و این احترام نه تنها مرهون سربازانی بود که در کنار آنها جنگید بلکه از مأمور مخفی انگلیس ، پگی کارتر هم بود.کارتر که کارشناس هیدرا نیز بود که به عنوان دستیار ارسکین در برنامه Super Soldier خدمت کرده بود.

پس از یک سری نبردها در خارج از کشور ، راجرز ، بارنز ، و نیروی کماندوس Howling حمله به قطار حامل هیدرا را انجام دادند. در طی این حمله به نظر می رسد بارنز از روی قطار سقوط کرد و مرد. با وجود سوگ بهترین دوستش،  راجرز مبارزات خود را علیه هیدرا ادامه داد.  در حالی که به پگی نیز نزدیکتر شد.

اطلاعات به دست آمده از باز جویی از دکتر زولا. نقشه جمجمه سرخ و زمان انجام آن را افشا کرد. جمجمه سرخ قصد داشت تمام دنیا را بمب باران کند.( اول آمریکا) . در این هنگام کاپیتان و ارتش ایالات متحده که از این نقشه پلید باخبر شده اند به پایگاه هایدرا حمله کردند.

در این نبرد کاپیتان موفق شد خود را به هواپیمای جمجمه سرخ برساند که در حال بلند شدن از زمین بود.  هنگام مبارزه به طور اتفاقی سپر کاپیتان آمریکا به تزارکت برخورد کرده و آن را فعال کرد. اشمیت تزارکت را در دست گرفت و این باعث مرگ او شد (در حقیقت او به فضا در سیاره؟ تبعید شد).کاپیتان دریافت که برای جلوگیری از کشته شدن مردم امریکا هیچ راهی جز فداکاری نیست زیرا هواپیما طوری تنظیم شده بود که تا آمریکا به حرکت خود ادامه می داد . در حالیکه پگی کارتر به وسیله سیستم رادیویی هواپیما اتفاقات درون هواپیما را رصد میکرد، استیو راجرز هواپیما را به ته آب های یخ زده اقیانوس اطلس شمالی فرستاد و با این کار هم مردم امریکا را نجات داد هم به ظاهر مرگ خود را رقم زد.

کاپیتان امریکا در این حادثه نمرد ولی در عوض به یک حالت بی حرکت در اقیانوس یخ زده ماند. در زمان کنونی توسط S.H.I.E.L.D پیدا و نجات داده شد. با به هوش آمدنش متوجه اوضاع کنونی شد و سفر طولانی خود را در جهان مدرن کنونی آغاز کرد.

کاپیتان امریکا در عصر مدرن

captain america 10 - کاپیتان امریکا | بیوگرافی Captain America به همراه عکس

تقریبا بلا فاصله پس از بیرون آمدنش در یخ ها، حضور در  Avengers به عنوان یک ابر قهرمان توسط Nick Fury به او پیشنهاد شد. و جای خود را در بین قهرمانان دیگر از جمله  Iron Man (مرد آهنین)، Thor (ثور)، Black Widow (بیوه سیاه)، Hawkeye, (شاهین چشم) وHulk (هالک) پیدا کرد.

این گروه ابتدا برای نبرد برادر Thor  یعتی Loki گرد هم آمدند. با این حال ، کار تیمی اولیه آنها توسط درگیری های داخلی ، به ویژه بین استیو و تونی استارک Iron Man ، پسر همرزم سابق راجرز از بین رفت ، سرانجام این تیم درنهایت پس ازدرگذشت همکارشان Phil Coulson’s به دست لوکی دوباره دورهم جمع شدند.

در نبرد بین انتقام جویان و لوکی و نیروهای بیگانه وی در نیویورک ، کاپیتان آمریکا که ذاتا توانایی رهبری ذاشت مسئولیت رهبری را بر عهده گرفت. با یک برنامه در محل حاضر شد تا بتواند تا حد امکان از آسیب دیدن غیرنظامیان بی گناه جلوگیری کند. Loki شکست خورد. هرچند که انتقامجویان فعلاً ازهمدیگرجدا شدند، این گروه احترام متقابل برای یکدیگر ایجاد کرده بودند. و همه به حفظ تیم برای محافظت از دنیا در هنگام خطر تمایل داشتند.

كاپیتان آمریكا پس از فیلمبرداری مجموعه ای از اطلاعیه های خدمات عمومی در مورد موضوعات مختلف برای دانش آموزان دبیرستانی ، سعی کرد که خود را بیشتر با تحولات روزگارمدرن وفق دهد.  و رابطه دوستانه را باهمكار انتقامجویش Natasha Romanoff یا Black Widow و یك عملگر USAF به نام سم ویلسون ادامه داد. راجرز بیشتر وقت خود را صرف کمک به  S.H.I.E.L.D در میدان نبرد کرد.

پس از فهمیدن اینکه هیدرا به S.H.I.E.L.D نفوذ کرده است. رومانوف و سم ویلسون خیلی به کاپیتان امریکا کمک کردند. بعد از تلاش نا موفق ساکت کردنش ، او متواری شد.  راجرز متحد دیگری به نام شارون کارتر ، مامور مخفی S.H.I.E.L.D. پیدا کرد. مأموری که بعداً فهمید نوه خواهر پگی کارتر است.

در این زمان ، راجرز همچنین متوجه شد که دوست قدیمی او باکی بارنز که درجنگ جهانی دوم کشته شده بود، در واقع کشته نشده است . و با تزریق سرم ابر سرباز هایدرا وشستشوی مغزی داده شدن تبدیل به قاتل حرفه ای هیدرا به نام Winter Soldier شده است.

زمان متوقف کردن برنامه Project Insight هیدرا، کاپیتان و باکی به نبرد پرداختند. کاپیتان خاطرات مشترکشان را به دوست قدیمی خود یاد آوری می کرد و به باکی التماس می کرد تا به یاد بیاورد او کیست. که این روش در نهایت جواب داد. و موجب شد که باکی کاپیتان را از غرق شدن نجات دهد ، اگرچه او پس از این کار ناپدید شد.

همکاری مجدد با انتقامجویان برای از بین بردن اعضا باقیمانده هیدرا ، راجز را با خواهر و برادر واندا و پیترو ماکسیموف ارتباط برقرار کرد.  با بازیابی وسیله های استفاده شده توسط لوکی در حمله به زمین توسط انتقام جویان، تونی استارک و بروس بنر از این وسیله ها استفاده کردند و یک ربات آزاد اندیش به اسم Ultron  ساختند. 

هدف ابتدایی Ultron نجات بشریت بود، چیزی که در ادامه میسر نشد. سپس راجرز که استارک را مسئول وضع حاضر میدانست خواست تا جای مردآهنی را بگیرد. به این صورت دلخری عمیقی بین این دو به وجود آمد.  واندا و پیترو پشیمان که اکنون به انتقام جویان پیوسته اند، همراه بقیه ابرقهرمانها در شهر کوچک سوکوویا با اولترن روبرو شدند و اگرچه آنها الترون را نابود کردند، اما نتوانستن مانع از دست دادن پیترو یا ویرانی شهر سوکوویا شوند. 

کاپیتان آمریکا با رهبری Avengers ، کار خود را برای نبرد با جنایتکاران در سراسر جهان ادامه داد. اما هنگامی که چندین بی گناه در جریان درگیری با دشمن کاپیتان یعنی Brock Rumlow جان باختند. یک واکنش زنجیره ای آغاز شد یک برنامه تحت حمایت سازمان ملل متحد به نام توافق نامه سوکوویا به تصویب رسید. که مبنی بر ثبت و کنترل اقدامات ابر انسانها است. استیو راجرز و تونی استارک با عقاید مخالف در مورد این پیمان برخورد کردند.

راجرز کاملاً با مفهوم توافق نامه مخالف بود. که این موضوع منجر به درگیری انتقام جویان شد. در این میان، استیو همچنین باید با مرگ پگی کارتر سالخورده کنار می آمد. و با شارون که مجدداً به طور پنهانی به او کمک کرد ، پیوست.  در حالی که این دو قدمهای آزمایشی به سمت یک عاشقانه برداشته می داشتند.

پس از بمب گذاری در سازمان ملل متحدهنگام اجلاس با ابرقهرمانان،سازمان FBI با پخش ویدیودی ازیکی از دوربین ها، مسول این بمب گذاری را سرباز زمستان/باکی بارنز دانستند. یکی از قربانیان این بمب گذاری پادشاه واکاندا، T’Chaka پدر شاهزاده T’Challa با نام ابر قهرمانی Black Panther بود. کشته شدن پدر T’Challa موجب شد تا او به دنبال انتقام جویی از بارنز باشد.

با این شرایط تنش ها میان کاپیتان امریکا و دوستانش و هم تیمی های قدیمی اش بالا گرفت. با بودن T’Challa در کنار استارک در این مبارزه علیه کاپیتان امریکا کار سخت تر شد. چون کاپیتان می خواست از بارنز محافظت کند و مجرم واقعی را پیدا کند.

هنگامی که راجرز و استارک متوجه شدند که کسی که در سازمان ملل متحد بمب گذاری کرده Helmut Zemo ، سوکوویایی که خانواده خود را در جریان نبرد انتقامجویان با اولترون از دست داده بوده است ، دعوا ها و اختلافات تمام شد.

با این حال ، اوضاع و رابطه کاپیتان و مردآهنی دوباره به حالت قبل برگشت زیرا که استارک ، به عنوان مهم ترین بازیچه زیمو برای ازهم پاشاندن انتقامجویان ، متوجه شد که بارنز سال ها قبل در یک ماموریت والدین او را به قتل رسانده است.  و راجرز این موضوع را از او مخفی کرده است.

در درگیری تلخ بین مرد آهنین و کاپیتان آمریکا ، راجرز بالاخره موفق شد عصبانیت استارک را کمتر کند. او از انتقامجویان کاملاً خارج شد. و سپر خود را که متعلق به پدر تونی بود به جا گذاشت. با این حال ، وی پیامی به تونی ارسال کرد و با ابراز پشیمانی از اتفاقاتی که افتاده بود به تونی گفت که در صورت نیاز به کمک  روی او حساب کند.

پس از شکست قهرمانانی که در کنار او علیه استارک و ابرقهرمانان گروه مخالف جنگیدند- در نتیجه این همرزمان کاپیتان به زندان افتادند . استیو راجرز باکی بارنز را به کشور پیشرفته واکاندا همراهی کرد تا از T’Challa ، که او نیز از بی گناهی بارنز در مرگ پدرش مطلع شده بود، کمک بخواهد. پلنگ سیاه موافقت كرد كه به دشمنان سابق خود كمك كند و به كاپیتان آمریكا اطمینان داد كه كسانی كه می توانند از حضور بارنز در واكاندا مطلع شوند نمی توانند به آنجا حمله کنند.

بعد آن راجرز به مدت دوسال فراری بود و با دوستان فراریش Romanoff Wilson و Maximoff در ارتباط بود.  سرانجام هنگامی که بروس بنر از تلفن برای آگاه کردن او ازتهدید در شرف وقوع تانوس که قصد به دست آوردن سنگ ابدیت موجود در بدن ویژن را داشت استفاده کرد. کاپیتان از فرار کردن باز ایستاد. کاپیتان، بیوه سیاه و سم ویلسون خود را به موقع به واندا مکسیموف و ویژن (دراسکاتلند) رساندند. و نگذاشتند سربازان تانوس سنگ ابدیت ویژن را تصاحب کنند.

آنها مدت کوتاهی به مقر انتقامجویان در شمال نیویورک بازگشتند ، و راجرز از پذیرش پیشنهاد ویژن مبنی بر تخریب سنگ ذهن با دانستن اینکه این منجر به مرگ ویژن شود امتناع ورزید. هنگامی که توسط بنر پیشنهاد شد ممکن است راهی برای از بین بردن این سنگ بدون کشته شدن ویژن وجود داشته باشد. راجرز یک بار دیگر از T’Challa و علوم پیشرفته واکاندا کمک خواست.

در واكاندا ، راجرز و چند نفر دیگر از انتقامجویان و دوستان خود ، از جمله باكی ، همراه با T’Challa و افراد خود متحد شدند تا با سپاهی از یاران Thanos بجنگند. و امیدوار بودند كه بتوانند آنها را به اندازه کافی طولانی نگه داشته و سنگ را با موفقیت ازبدن ویژن جدا کرده و نابود كنند. علی رغم تلاش بسیار زیاد آنها ، Thanos توانست سنگ ذهن را به دست بیاورد .( آن را از روی سر ویژن برداشته و او را بی جان رها کرد) تانوس با استفاده از دستکش بینهایت خود که اکنون توسط همه شش سنگ بی نهایت نیرو گرفته است ، با یک بشکن به زندگی نیمی از مردم جهان خاتمه داد. و راجرز با درماندگی به تجزیه تعداد زیادی از اطرافیانش، از جمله باکی و دیگر دوستان نزدیک ، که در برابر چشمانش تجزیه می شدند، نگاه می کرد.

آلبوم عگس های کاپیتان امریکا

بیشتر بخوانید: مرد عنکبوتی | بیوگرافی Spider man معرفی به همراه عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.