علی پروین بازیکن پرسپولیس
علی پروین بازیکن پرسپولیس

بیوگرافی علی پروین | بازیکن و سرمربی پرسپولیس ، سلطان محبوب

علی پروین

یکی از پیشکسوتان فوتبال ایران که در تیم های ایرانی بازی های بسیار موفقی را انجام داده است و پس از آن نیز مربیگری فوتبال را در کارنامه کاری خود دارد. او یکی از مهمترین مهره ها در تیم پرسپولیس بود و به دلیل حضور پر رنگی که در این تیم داشت به وی لغب سلطان را نیز داده بودند.  در این مقاله سعی می کنیم به زندگی نامه و بیوگرافی علی پروین به صورت کلی بپردازیم.

parvin 3 - بیوگرافی علی پروین | بازیکن و سرمربی پرسپولیس ، سلطان محبوب
پروین بازیکن پرسپولیس

بیوگرافی علی پروین

وی در شهر تهران در سال ۱۳۲۵ در خانواده ای ۱۰ نفری (وی فرزند پنجم این خانواده است) متولد شد. مانند تمامی فوتبالیست های موفق دنیا وی نیز از کودکی شیفته ی فوتبال بود و در کوچه خیابان های تهران این ورزش را ادامه می داد . علاقه شدید وی به فوتبال باعث شد کمتر به درس توجه کند و بیشتر به فوتبال بپردازد در نهایت وی در تیم عارف پیوست و در آنجا به صورت حرفه ای کار بازی فوتبال را ادامه داد.

parvin 2 - بیوگرافی علی پروین | بازیکن و سرمربی پرسپولیس ، سلطان محبوب
پروین بازیکن پرسپولیس

پس از آنکه توانست با تیم عارف قهرمانی محلات جنوبی تهران را بدست آورد به تیم البرز پیوست و بعد از درخشش های فراوان در سال ۱۳۳۴ به تیم کیان پیوست و ۲ سال در این تیم بازی کرد. پس از آن وی به تیم پیکان پیوست و در تیمش ستاره ای بود و تمامی توجه ها را به سمت خود توانست جلب کند.

parvin 1 - بیوگرافی علی پروین | بازیکن و سرمربی پرسپولیس ، سلطان محبوب
پروین بازیکن پرسپولیس

دعوت به تیم ملی فوتبال ایران :

در نهایت علی پروین در ۲۴ سالگی به تیم ملی ایران دعوت شد و توانست برای ایران نیز گل زنی کند با درخششی که در تیم ملی داشت تیم پرسپولیس تهران وی را به تیم خودش دعوت کرد. در سال ۱۳۵۰ وی توانست با پرسپولیس قهرمانی لیگ را برای اولین بار تجربه کند. در سال بعد وی موفق شد با تیم ملی به مسابقات المپیک برود و متاسفانه نتوانست از مرحله نخست بیشتر ادامه دهد .  در سال ۱۳۵۲ علی پروین با تیم پرسپولیس توانست به قهرمانی در جام تخت جمشید شود و جالب است بدانید تیم پرسپولیس در آن دوران بیشترین قدرت خود را داشت و در این رقابت ها اصلا شکست نخورد و بدون شکست توانست مقام اولی را با کسب ۳۷ امتیاز بدست آورد و دقیقا در همان سال بود که تیم پرسپولیس تیم استقلال را با نتیجه ۶ بر هیچ ببرد و از آن زمان تا الان این نتیجه به یاد مانده است و پرسپولیس با نشان دادن عدد شش سعی می کنند قدرت خود را به استقلالی ها یاد آوری کنند. در دوران بازیگری علی پروین یک بازی دوستانه با منچستریونایتد انگلستان برگزار شد و در این مسابقه وی توانست یک گل به منچستر بزند و بازی با نتیجه ۱-۱ به پایان رسید.

parvin4 - بیوگرافی علی پروین | بازیکن و سرمربی پرسپولیس ، سلطان محبوب
علی پروین بازیکن پرسپولیس
افتخارات :

علی پروین در تیم پرسپولیس ۱۸ سال بازی کرد و توانست افتخارات بسیار زیادی را با پرسپولیس بدست آورد از جلمه این افتخارات عبارتند از:

  • قهرمانی در جام تخت جمشید ۲ بار
  • ·         ۴ بار قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران
  • ·         ۱ بار قهرمانی در جام وحدت
  • ·         ۲ بار قهرامانی قهرمانی در جام حذفی ایران
  • ·         ۲ بار قهرمانی در جام حدفی تهران
  • ·         ۱ بار جام برندگان جام آسیا
  • در نهایت در سال ۲۰۰۱ قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را توانست بدست آورد.

بیشتر بخوانید : وریا غفوری ببر کرد کوهستان در مستطیل سبز/بیوگرافی+عکسهای وریا غفوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.