1517 - معرفی خودرو فاو بسترن B30
فاو بسترن

معرفی خودرو فاو بسترن B30

معرفی خودرو فاو بسترن B30

فاو بسترن B30 محصولی در کارخانه‌ای با همین نام است که اخیرا به بازار خودروی ایران وارد شده است. این محصول با توجه به امکانات، ویژگی‌ها و قیمت مناسبی که دارد رقیبی جدی برای خودرو سازان داخلی مسوب می‌شود. از جمله امکانات فاو بسترن B30 می‌توان به سیستم ترمز کمکی BA، نمایشگر لمسی ۷ اینچی و… اشاره کرد.

خودرو فاو بسترن B30 از جمله جدیدترین تولیدات یک شرکت خودروسازی چینی تحت همین نام به شمار می‌رود. محصولی که همانند برخی دیگر از تولیدات شرکت چینی مذکور چندی است شاهد ورود آن به بازار ایران هستیم. در واقع انتظار می‌رود که با عرضه این خودرو در بازار داخل کشور، سازندگان چینی آن بتوانند هواداران بیشتری در ایران برای خود دست و پا کند و در عین حال خودروسازان ایرانی را نیز به شکل کاملا جدی به چالش بکشند. بر طبق روال مرسومی که طی چند سال اخیر باب بوده، خودرو فاو بسترن B30 نیز همانند سایر محصولات این شرکت چینی توسط گروه بهمن وارد بازار ایران شده است. لازم به ذکر است که علاقه‌مندان به رانندگی با خودروهای چینی پیش از ورود این خودرو به بازار، شاهد ملاقات با برادر بزرگ‌تر آن یعنی خودروی B50F بودند. حال با ورود این محصول جدید که از قیمتی کمتر از خودروی B50F برخوردار است، می‌توان انتظار داشت که تعداد مشتریان بیشتری گرد آن جمع شوند و طراحان و تولیدکنندگانش فروش پرسودتری را در بازار ما تجربه کنند. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات کاملتری از این خودروی نسبتا جدید چینی هستید و در کنار آن تمایل به آشنایی هرچه بیشتر با امکانات، مشخصات ظاهری و همچنین ویژگی‌های فنی آن دارید، می‌توانید با ما در ادامه مطلب پیش رو همراه باشید.

1520 - معرفی خودرو فاو بسترن B30
فاو بسترن

در مجموع خودرو فاو بسترن B30 با توجه به ویژگی‌ها، امکانات و قیمتی که از آن بهره می‌برد می‌تواند رقیبی بسیار جدی و سرسخت برای خودروهای ساخت داخل قلمداد گردد. با توجه به پیشرفت محسوسی که خودروسازان چینی طی چند سال اخیر در زمینه طراحی سر و شکل ظاهری محصولاتشان و همچنین خصوصیات فنی آنها به آن دسته یافته‌اند و مهم‌تر از آن با نظر به درجا زدن و حتی پسرفت خودروسازان داخل در زمینه‌هایی که به آن اشاره شد، طی یکی دو سال اخیر تمایل به استفاده از محصولات چینی به میزان محسوس و قابل توجهی در نزد خودرودوستان ایرانی افزایش یافته است. بر همین اساس شرکت فاو بسترن با ارائه محصول جدید خود یعنی B30 از شانس بالایی برای افزایش و گسترش سهم خود در بازار ایران برخوردار است. ادعایی که چرایی آن را می‌توان در مهم‌ترین قابلیت‌های این خودرو جستجو کرد.

1518 - معرفی خودرو فاو بسترن B30
فاو بسترن

مشخصات فنی خودرو فاو بسترن B30

خودرو فاو بسترن B30 یک سدان ۱۲۷۰ کیلوگرمی است که از وجود یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ با گنجایش ۱۵۹۸ سی‌سی بهره می‌برد. پیشرانه‌ای که حداکثر قدرت آن رقمی معادل ۱۰۷ اسب بخار با احتساب ۵۵۰۰ دور در دقیقه برآورد می‌شود و حداکثر گشتاور آن هم به رقم ۱۵۵ نیوتن متر با احتساب ۳۶۰۰ دور در دقیقه می‌رسد.

اگرچه حداکثر سرعت خودرو فاو بسترن B30 رقمی معادل ۱۷۰ کیلومتر در ساعت برآورد شده است، اما در مجموع نمی‌توان این خودروی چینی را یک رخش پرشتاب در بازار خودروهای داخل لقب داد. چرا که زمان تکمیل صفر تا صد در این خودرو چیزی در حدود ۱۴ ثانیه است که رقم چندان چشم‌گیر و امیدوارکننده‌ای برای دوست‌داران سرعت محسوب نمی‌شود.

در عوض شاید خودرودوستان بتوانند به جعبه دنده ۶ سرعته خودکار طراحی شده برای این خودرو دل خوش کنند. قطعه‌ای که طراحی آن کار ژاپنی‌ها است و بی برو برگرد یکی از باکیفیت‌ترین قطعات به کار رفته در ساخت این خودرو به شمار می‌رود.

از دیدگاه میزان و حجم مصرف شاید نتوان تفاوت ویژه‌ای را میان این خودرو با سایر محصولات هم‌رده برشمرد. به گونه‌ای که حجم باک خودرو فاو بسترن B30 رقمی معادل ۵۰ لیتر بوده و استاندارد آلایندگی آن نیز یورو ۵ عنوان شده است. این در حالی است که مصرف سوخت ترکیبی محصول جدید شرکت چینی فاو بسترن چیزی در حدود ۶٫۷ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت برآورد می‌شود. به طور کل مشخصات فنی خودرو فاو بسترن B30 کم و بیش همان چیزی است که می‌توان از یک خودروی سواری معمولی و نسبتا ارزان قیمت حاضر در بازار انتظار داشت. بر این اساس آن دسته از کسانی که به دنبال خرید یک خودروی سواری معمولی هستند می‌توانند این خودرو را در قامت یکی از گزینه‌های قابل انتخاب خود بنگرند.

1517 - معرفی خودرو فاو بسترن B30
فاو بسترن

امکانات و قابلیت‌های خودرو فاو بسترن B30

در شرایطی که اکثر خودروهای هم رده ایرانی نهایتا به دو تکنولوژی ترمز ضد قفل (یا همان ترمز ABS) و همچنین تکنیک فشار ترمز به شکل توزیع الکترونیکی (که به صورت مخفف با عبارت EBD شناخته می‌شود) در بخش ایمنی خود مجهز هستند، خودرو فاو بسترن B30 در این بخش از وجود تکنولوژی‌های مکملی نظیر سیستم کنترل کشش TCS، سیستم ترمز کمکی BA و همچنین سامانه ویژه نگهدارنده خودرو در شیب‌های تند (یا همان HHC) در کنار سیستم کنترل خودرو در سربالایی (HAC) بهره می‌برد.

در کنار موارد یاد شده در بالا می‌توان به قابلیت‌های دیگری نظیر وجود کیسه ایمنی هوا برای سرنشینان جلو، قابلیت کروز کنترل، سیستم باز شدن تمام درهای خودرو پس از وقوع تصادف، بهره‌مندی از ریموت کنترل مجهز به قابلیت گشودن صندوق عقب، سیستم تهویه مطبوع دستی، وجود فرمان برقی و دوربین عقب به عنوان سایر ویژگی‌های قابل توجه و قابل ذکر به کار رفته در خودرو فاو بسترن B30 اشاره کرد.

همچنین اشاره به این نکته هم خالی از لطف نیست که سدان نسبتا ارزان قیمت چینی مورد بحث ما به یک نمایشگر لمسی ۷ اینچی مجهز بوده و در کنار آن از وجود یک سانروف خوش منظره هم بهره می‌برد. جالب این جا است که نمایشگر لمسی یاد شده از سیستم ناوبری مبتنی بر زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کند. امری که می‌تواند نظر سرنشینان این خودرو را تا حد قابل توجهی به خود جلب کند.

1519 - معرفی خودرو فاو بسترن B30
بسترن

مشخصات ظاهری و قیمت خودرو فاو بسترن B30

خودرو فاو بسترن B30 از ابعادی معادل ۴۶۲۵ میلی‌متر طول، ۱۷۹۰ میلی‌متر عرض و ۱۵۰۰ میلی‌متر ارتفاع برخوردار است و فاصله‌ی محورهای آن از یکدیگر هم به رقم ۲۶۳۰ میلی‌متر می‌رسد. با این حال نوع طراحی این خودرو به گونه‌ای است که ظاهری توپر و نسبتا جمع و جور را به نمایش می‌گذارد.

در مجموع هر چقدر بخش بیرونی خودرو فاو بسترن B30 با توجه به استانداردهای مرسوم خودروهای چینی زیبا و تاثیرگذار طراحی شده است، بخش داخلی آن و فضای درون کابین از طراحی کاملا ساده و حتی بسیار معمولی و پیش پا افتاده‌ای برخوردار است. البته این ویژگی در نوع طراحی صندلی‌های این خودرو مشاهده نمی‌شود و به طور کل با وجود طراحی ساده فضای درون کابین، این فضا تا حد قابل توجهی فراخ و دلباز جلوه می‌کند.

هرچند که نوع طراحی ظاهر خودرو فاو بسترن B30 کاملا قابل قبول است اما در صورت طراحی مدرن‌تر فضای درون کابین، دارندگان این خودرو می‌توانستند بیش از پیش از داشتن آن به خود ببالند. با توجه به اطلاعات رسمی موجود، در حال حاضر یک دستگاه فاو بسترن B30 نو و کار نکرده با قیمتی مابین … تا … میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. شاید بتوان ادعا کرد در میان خودروهایی که در یک رده قیمتی با B30 قرار دارند، این خودروی چینی با توجه به ویژگی‌هایی که از آن برخوردار است، از قدرت رقابت قابل توجهی بهره می‌برد.منبع:مجله ستاره، مجله تایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.