جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز | معرفی ۹ مکان دیدنی شیراز

شهر شیراز در مرکز استان فارس یکی از بزرگترین و پرجمعیتترین شهر های ایران به شمار میرود.شیراز دارای مکان های دیدنی بسیاری است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به دلیل دیدن جاهای دیدنی شیراز به این شهر سفر میکنند.

در این پست با ۹ تا از بهترین جاهای دیدنی شهر شیراز آشنا میشویم:

حافظیه

1 5 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی حافظ با مساحت ۲ هکتاری اش یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز محسوب میشود ، این مکان در سال ۸۶ برای نخستین بار بازسازی و مرمت شد و در کنار مقبره حافظ شامل باغ زیبا و یک محوطه عالی نیز هست.

آرامگاه شاه چراغ

2 4 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

این مکان آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع) می باشد که حال تبدیل به یکی از مکان های دیدنی شیراز شده و شامل یک موزه نیز در قسمت شمالی اش میشود که آثار ارزشمندی همچون قرآن های قدیمی و تزئین شده با طلا و … نگهداری میشود.

سعدیه

3 4 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

این مکان آرامگاه سعدی شاعر بزرگ ایرانی می باشد که در سال ۱۱۸۷ توسط کریم‌خان زند ساخته شد و از آن زمان چندین بار تاکنون مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته.

قبر این شاعر بزرگ اکنون درون عمارتی هشت ضلعی است که بسیار زیبا کاشی کاری شده و شامل یک سقف بلند می باشد و درون باغش نیز چشمه آبی وجود دارد که برخی از مردم شیراز برای اینکه به خواسته هایشان برسند اعتقاد دارند باید در این چشمه سکه ای بیندازند ، جالب است که عکس این مکان در پشت اسکناس های ده هزار تومانی نیز چاپ شده.

تخت جمشید (پرسپولیس)

4 4 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

تخت جمشید یا پرسپولیس که نام های بسیار دیگری نیز دارد در زمان هخامنشیان پایتخت بوده و در آن زمان جمعیتش ۴۳۶۰۰ نفر بوده است ، با اینکه این مکان توسط اسکندر مقدونی آتش زده شد ولی باز هم زیبایی های خاص خودش را دارد ، بقایای این مکان معماری کهن ایرانی را نشان میدهد و در میراث جهانی یونسکو نیز در سال ۱۹۷۹ نام این مکان به ثبت رسیده ، تخت جمشید در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد.

پاسارگاد

5 3 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

مگر میشود نام مقبره کوروش کبیر ، بنیان گذار سلسله هخامنشی در این لیست نباشد ، نام این مکان نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و شامل سازه های باقیمانده از دروان هخامنشیان است و فاصله آن تا شیراز نیز حدودا ۱۱۸ کیلومتر می باشد.

ارگ کریم‌خان

6 2 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

این مکان در دل شهر شیراز واقع شده و در زمان سلسله زندیه این ارگ ساخته شده که به دلیل اینکه کریم خان زند شهر شیراز را به پایتختی خویش برگزید ، نام این مکان ارگ کریم خان است ، در زمان پهلوی از این مکان به عنوان زندان استفاده می‌شده به همین دلیل نیز صدماتی به آن وارد شده و اکنون نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

این ارگ دارای معماری بیرونی و خصوصا درونی بسیار شگفت انگیزی است و بهترین یادگاری از دوران زندیه نیز به شمار میرود.

 بازار وکیل

7 1 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
مکان های دیدنی شیراز

بازار اصلی شیراز یا همان بازار وکیل در دروان زندیه ساخته شده و فاصله چندانی تا ارگ کریم خان ندارد و یکی از آثار ملی به شمار میرود ، در این بازار انواع اجناس خرید و فروش میشود و معماری بی نظیر آن سبب شده تا علاوه بر محیط زیبایش ، در تابستان ها خنک و در زمستان ها گرم باشد.

مسجد نصیرالملک

8 1 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
مکان های دیدنی شیراز

فاصله این مسجد زیبا تا شاه چراغ زیاد نیست و در دوران قاجار ساخته شده که به دلیل شیشه های رنگی ، کاشی های بی نظیر و رنگی و همچنین فرش های زیبایش بسیار معروف است.فضای دلنشین این مسجد با هیچ جای دیگر قابل قیاس نیست.

 حمام وکیل

9 - جاهای دیدنی شیراز | معرفی 9 مکان دیدنی شیراز
مکان های دیدنی شیراز

حمام وکیل که در خیابان لطفعلی خان زند شهر شیراز واقع شده در دوران زندیه ساخته شده و ستون ها و سقف گنبدی این حمام بسیار زیباست به اضافه اینکه مجسمه هایی نیز درون حمام قرار داده شده است که نشان دهنده شیوه استحمام پیشینیان ما بوده است.

بیشتر بخوانید : جاهای دیدنی تهران | معرفی ۸ مکان دیدنی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.