نوشته های جدید
صفحه اصلی / خودرو / عمومی (خودرو) / مشخصات رنو تلیسمان از برترین خودرو های رنو + تصاویر

کدام خواننده پاپ جذاب ترین صدا را دارد؟

فال حافظ

مشخصات رنو تلیسمان از برترین خودرو های رنو + تصاویر

مشخصات رنو تلیسمان ۲۰۱۸ از برترین خودرو های رنو

رنو تلیسمان را شاید بتوان در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین خودروهای موجود در بازار خودروی ایران لقب داد.

جالب این جا است که برخلاف بسیاری از محصولات محبوب حاضر در بازار، رنو تالیسمان یک خودروی شاسی بلند محسوب نمی‌شود و یک اتومبیل سواری یا سدان با ویژگی‌های معمول و شناخته شده‌ی خاص سدان‌های مدرن به شمار می‌رود.

در روزهایی نه چندان دور خودروی تویوتا کمری علاقه‌مندان فراوانی در میان خودرو دوستان ایرانی داشت و به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای موجود در بازار شناخته می‌شد.

حال می‌توان ادعا کرد که این افتخار نصیب یک محصول فرانسوی یعنی رنو تالیسمان شده است و این خودرو هم اکنون از مقبولیت مشابهی در میان خودرو دوستان بهره می‌برد.

در مجموع ویژگی‌ها و قابلیت‌های مهمی که رنو تلیسمان از وجود آنها برخوردار است، موجب شده‌اند که این خودرو بتواند به این افتخار دست یابد.

مشخصات فنی رنو تالیسمان

یکی از مهمترین نقاط قوت رنو تالیسمان را می‌توان در مشخصات پیشرانه‌ی آن جستجو کرد. این خودرو به موتور اختصاصی TCe200 رنو اسپورت مجهز است که در بازار خودروی ایران تنها نمونه‌های ۱۶۱۸ سی‌سی آن با برخورداری از ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ یافت می‌شود. با این حال خصلت توربو شارژ این موتور موجب می‌شود تا حداکثر قدرت آن به رقم ۱۹۰ اسب بخار (با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه) برسد و حداکثر گشتاوری معادل ۲۶۰ نیوتن متر (با احتساب ۲۵۰۰ دور در دقیقه) را به نمایش بگذارد.

مشخصات فوق سبب می‌شود که خودرو دوستان بتوانند با رنو تالیسمان به حداکثر سرعتی برابر با ۲۳۷ کیلومتر در ساعت دست یابند و شتاب صفر تا صدی معادل ۷٫۵ ثانیه را تجربه کنند. ارقامی که در نوع خود کاملا قابل توجه جلوه می‌کند و از دیگر نقاط قوت فنی این خودرو محسوب می‌شود.

باید به این نکته اشاره کرد که بخش مهمی از شتاب مناسب این خودرو به لطف وجود جعبه دنده ۷ سرعته دو کلاچه آن فراهم شده است. قطعه‌ای که انعطاف پذیری و واکنش سریع را در هر سرعتی برای رانندگان این خودرو امکان‌پذیر می‌سازد.

به طور کل و بر اساس مشخصات یاد شده می‌توان ادعا کرد که رنو تالیسمان قادر است به خوبی توجه آن دسته از خودرو دوستانی که برای سرعت و شتاب خودروی مورد علاقه‌شان اهمیت فراوانی قائل هستند را به سوی خود جلب کند و نظر مثبت آنها را فراهم نماید.

مشخصات فنی رنو تالیسمان را می‌توانید به طور خلاصه در جدول زیر مرور نمائید:

مشخصات فنی
نوع موتور TCe200
حجم موتور ۱۶۱۸ سی سی
تعداد سیلندر و سوپاپ ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ
حداکثر قدرت موتور ۱۹۰ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۲۶۰ نیوتن متر
حداکثر سرعت ۲۳۷ کیلومتر بر ساعت
شتاب صفر تا صد ۷٫۵ ثانیه

البته نکات مثبت مربوط به این خودرو تنها به سرعت و شتاب مناسب آن ختم نمی‌شود و کسب حداکثر امتیاز ممکن در استاندارد معتبر امنیت یورو انکپ نیز از دیگر خصوصیات قابل توجه این خودرو به شمار می‌رود. علاوه بر آن رنو تالیسمان در بحث مصرف سوخت و استانداردهای مربوط به میزان آلایندگی نیز حرف‌های مهمی برای گفتن دارد.

استاندارد آلایندگی این خودرو که از وجود باکی به حجم ۵۱ لیتر بهره می‌برد، یورو ۶ عنوان شده است و میزان تولید گاز دی اکسید کربن توسط آن به ۱۲۷ گرم در هر کیلومتر می‌رسد.

در شرایطی که میزان مصرف سوخت ترکیبی رنو تالیسمان رقمی معادل ۵٫۶ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت برآورد شده است، میزان مصرف سوخت خارج از شهر توسط این خودرو حول و حوش رقم ۴٫۶ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت محاسبه می‌شود و میزان مصرف سوخت داخل شهر آن هم به رقم ۷٫۵ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت می‌رسد.

در مجموع می‌توان ویژگی‌های فنی رنو تالیسمان را برای یک سدان امروزی کاملا مناسب ارزیابی کرد و این خودروی ۱۴۴۴ کیلوگرمی گلیم خود را در بحث فنی به طور کامل از آب بیرون می‌کشد.

امکانات و قابلیت‌های رنو تالیسمان

از جمله قابلیت‌های شاخص به کار رفته در رنو تالیسمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم چند رسانه‌ای:. سیستمی که بیش از هر چیز در قالب نمایشگر ۸٫۷ اینچی آن با بهره مندی از سیستم R-Link2 نمود می‌یابد (البته در برخی مدل‌های موجود از این محصول شاهد به کارگیری صفحه نمایش ۴٫۲ اینچی) هستیم. وجود سیستم یاد شده از نمایشگر تعبیه شده در کنسول جلوی رنو تالیسمان یک تبلت همه کاره می‌سازد که به کمک آن می‌توان به انجام فعالیت‌هایی نظیر تنظیم آینه‌ها و صندلی‌ها، تنظیم تکنولوژی‌های کمک راننده، تعیین شش پروفایل شخصی سازی شده‌ی مختلف و موارد مشابه با آن پرداخت.

مسلما قابلیت‌های این صفحه نمایش چند کاره در ترکیب با سیستم چند حسی این خودرو (که امکان انتخاب میان پنج حالت مختلف رانندگی را در اختیار راننده قرار می‌دهد)

و همچنین سیستم صوتی فراگیر مدل Bose آن (که از وجود ۱۳ بلندگوی مختلف با کیفیت مناسب بهره می‌برد) نمود بیشتری می‌یابد و امکانات مضاعفی را در اختیار سرنشینان این خودرو قرار می‌دهد.

سیستم ترمز رنو تالیسمان: در کنار قابلیت‌های شاخص رفاهی چند گانه‌ای که به آنها اشاره شد،

سیستم ترمز رنو تالیسمان نیز از مشخصات پر و پیمانی بهره می‌برد و علاوه بر مجهز بودن به قابلیت دیسکی خنک شونده در بخش ترمزهای جلو و عقب، از وجود سیستم‌های شناخته شده‌ای نظیر  ABS ،EBD ،ESP ،ASR ،BAS و TCS در بحث حفظ هر چه بیشتر ثبات و امنیت برخوردار است.

افزون بر آن وجود کیسه‌های ایمنی هوا برای سرنشین حاضر در صندلی راننده و صندلی کناردست آن در کنار بهره‌مندی از کیسه‌های هوای مکمل جانبی و پرده‌ای، بر حفظ ایمنی سرنشینان این خودرو افزوده است.

سوای مواردی که به آنها اشاره شد، می‌توان ادعا کرد که رنو تالیسمان از وجود اکثر امکانات و قابلیت‌هایی که یک خودروی سواری امروزی باید از وجود آنها برخوردار باشد،

بهره‌مند است و در این زمینه کمی و کاستی خاصی مشاهده نمی‌شود. می‌توان امکانات و قابلیت‌های مذکور که موارد کاربردی و قابل توجهی را در بر می‌گیرد، در قالب فهرست زیر خلاصه نمود.

 • برخورداری از سیستم ورود بدون کلید
 • بهره‌مندی از سنسور پارک در جلو و عقب
 • برخورداری از سنسور نور و باران
 • مجهز به قابلیت پارک خودکار و ترمز پارک برقی
 • برخورداری از رینگ‌های ۱۸ اینچی آلومینیومی که به پره‌های کروم مجهز هستند
 • مجهز به فرمان برقی
 • وجود گرمکن، تهویه و ماساژور در صندلی‌های جلو
 • برخورداری از سقف پانورامیک و روکش چرمی صندلی‌ها
 • مجهز به سیستم هشدار دهنده نقطه کور BSM
 • وجود سیستم نمایش اطلاعات روی شیشه جلو HUD
 • مجهز به دوربین ۳۶۰ درجه
 • برخورداری از چراغ‌های LED Pure Vision و چراغ‌های روشنایی روز
 • وجود سیستم تهویه مطبوع دوگانه
 • مجهز به سیستم کروز کنترل
 • مشخصات ظاهری رنو تالیسمان و قیمت این خودرو

  طول رنو تالیسمان در مجموع به ۴۸۴۸ میلی‌متر می‌رسد و عرض و ارتفاع آن به ترتیب در ابعادی برابر با ۲۰۸۱ میلی‌متر و ۱۴۶۳ میلی‌متر طراحی شده است. این در حالی است که فاصله بین دو محور این خودرو معادل ۲۸۰۸ میلی‌متر اندازه گیری می‌شود. به طور کل شاهد آن هستیم که اندازه‌های یاد شده در کنار نوع طراحی بخش ظاهری رنو تالیسمان از این خودرو یک سدان کشیده و با وقار ساخته است. محصولی که می‌تواند خودرو دوستان را تحت تاثیر قرار دهد.

  در بخش جلوی این خودرو آن چه بیش از همه خودنمایی می‌کند خطوط حجم دهنده‌ی به کار رفته در کاپوت این خودرو است که جلوه‌ای چشم نواز به ظاهر آن بخشیده است. این خطوط در کنار طراحی کشیده چراغ‌های جلو (که تلفیق بی واسطه‌ای با بخش جلو پنجره این خودرو دارند) و همچنین شکل C مانند چراغ‌های روشنایی روز، حالتی جذاب و آماده برای طغیان به چهره رنو تالیسمان بخشیده‌اند. نظیر همین ظرافت و زیبایی را می‌توان در طراحی بخش پشتی و نمای کناری این خودرو نیز مشاهده کرد. به گونه‌ای که تو رفتگی بخش کنار و پشت همراه با نوع طراحی پنجره‌ها و چراغ‌های پشتی این خودرو نقش بسیار مهمی در هر چه کشیده‌تر جلوه دادن شکل ظاهری و پیکر این خودرو ایفا می‌کند.

  با این حال در بخش داخلی رنو تلیسمان شاهد طراحی نسبتا ساده‌ای هستیم. اگر بخواهیم نوع طراحی بخش داخلی این خودرو را با رقبای چینی آن در بازار مقایسه کنیم، این خودروی اروپایی کاملا سربلند از این آزمون بیرون می‌آید. اما در همان حال شاهد این نکته هستیم که رنو تالیسمان در قیاس با همتایان اروپایی خود تا حدی از چشمگیری و تاثیرگذاری کمتری در طراحی بخش داخلی بهره می‌برد. هرچند که باید گفت سادگی و بی پیرایگی طراحی داشبورد، کنسول جلو و در کل فضای درون کابین این خودرو، آن چنان نیست که بخواهیم آن را بی‌سلیقگی بنامیم و قطعا مورد توجه افرادی که توجه چندانی به زرق و برق ندارند قرار خواهد گرفت.

  متاسفانه جهش‌های قیمتی اخیر در تمام زمینه‌ها و حوزه‌ها، بازار خودرو و رنو تلیسمان را هم بی‌نصیب نگذاشته است و نمونه‌ی صفر کیلومتر این خودرو در حال حاضر با متوسط قیمتی مابین ۲۷۱ تا ۲۷۵ میلیون تومان در بازار خودرو به فروش می‌رسد. سوای قیمت این محصول که شاید برای بسیاری از خودرو دوستان و افراد قشر متوسط جامعه دست یافتنی به نظر نرسد، رنو تلیسمان در مجموع خودرویی است که می‌تواند انتظارات افراد مختلف را در بحث مشخصات ظاهری و ویژگی‌های فنی به طرز قابل قبولی برآورده کند.

  در پایان اگر مایل به آشنایی بیشتری با رنو تلیسمان هستید، می‌توانید ویدیوی زیر که به معرفی مدل ۲۰۱۸ این خودرو در نمایشگاه اتومبیل ژنو اختصاص دارد را از نظر بگذرانید.منبع:مجله ستاره. مجله تایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.