صفحه اصلی / سلامت / تفذیه / خوراکی هایی برای سلامت قلب

خوراکی هایی برای سلامت قلب

rejim hazaee 1 300x208 - خوراکی هایی برای سلامت قلب

دانه‌های چیا

دانه‌های چیا دارای بیشترین مقدار اسیدهای چرب امگا۳ در بین منابع گیاهی هستند. این برای سلامت قلب شما خیلی خوب است زیرا اسیدهای چرب امگا۳ با کاهش تری گلیسیرید در خون به کسانی که کلسترول بالا دارند کمک می‌کنند و خطر ضربان های نامنظم قلب را کاهش خواهند داد. این خوراکی همچنین مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان، پروتئین و مواد معدنی مفید برای قلب دارد، از جمله کلسیم، منیزیم، آهن و فیبرهای قابل‌حل.

چای سبز

چای سبز آنتی‌اکسیدان‌های زیادی به نام پلی فنول ها و کاتچین دارد که می‌تواند از آسیب به سلول‌ها جلوگیری کرده و از سلامت قلب حفاظت کند. برای دریافت بیشترین فایده از این خوراکی بهتر است برگ‌های چای سبزی را دم کرده و بنوشید که هیچ ماده‌ی دیگری به آن افزوده نشده باشد.

آجیل‌ها

چربی‌های سالم موجود در آجیل‌ها آن‌ها را بالای لیست خوراکی‌هایی قرار می‌دهد که برای قلب مفیدند. بادام، گردو، بادام‌زمینی و … از جمله مغزهای دارای اسیدهای چرب امگا۳ می‌باشند که از کارکرد نامنظم قلب جلوگیری کرده و خطر ایجاد لخته‌های خونی را کاهش می‌دهند.

شکلات تلخ

فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ می‌توانند به کاهش التهاب کمک کرده و جریان خون در بدن را بهبود بخشند. مصرف شکلات تلخ می‌تواند حملات قلبی را کاهش داده و برای کسانی که در معرض سکته هستند بسیار مفید است.

ماهی‌های چرب

ماهی‌های چرب مانند سالمون و ساردین از منابع عالی اسیدهای چرب امگا۳ می‌باشند که به کنترل فشارخون بالا کمک کرده، ضربان قلب نامنظم را کاهش داده و خطر سکته‌ی مغزی و حملات قلبی را کم می‌کند. در زمان انتخاب ماهی بهتر است از آن‌هایی که زیاد جیوه دارند خریداری نکنید.

توت‌ها

توت‌فرنگی، بلوبری و … خوراکی‌هایی هستند که فلاونوئید زیادی دارد. این ماده فشار خون را کاهش داده و رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. این کار به گردش خون کمک خواهد کرد. توت‌فرنگی و بلوبری مقدار زیادی از ترکیباتی دارند که برای گشادشدن رگ‌ها و جلوگیری از ایجاد پلاکت در آن‌ها مفید است.

لوبیاها

لوبیا قرمز، سیاه، و… همگی فیبرهای قابل‌حل دارند که برای سلامت قلب مفید است و کلسترول بد را کاهش خواهد داد. این ماده‌ی خوراکی زیادی گران نیست و تهیه‌ی غذا با آن ساده است. همچنین می‌توانید از کنسروهای لوبیا استفاده کنید. اگر در ابتدا لوبیا را می‌شویید باید بدانید ۴۰ درصد از سدیم آن از بین می‌رود.منبع:ویکی۵۰۴۰، مجله تایم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.