جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز
صفحه اصلی / گردشگری / عمومی (گردشگری) / جاهای دیدنی شیراز | معرفی ۹ مکان دیدنی شیراز

نظرسنجی مجله تایم 1399 : جذاب ترین بازیگر مرد ایران کدام است؟

نظرسنجی مجله تایم

جاهای دیدنی شیراز | معرفی ۹ مکان دیدنی شیراز

شهر شیراز در مرکز استان فارس یکی از بزرگترین و پرجمعیتترین شهر های ایران به شمار میرود.شیراز دارای مکان های دیدنی بسیاری است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به دلیل دیدن جاهای دیدنی شیراز به این شهر سفر میکنند.

در این پست با ۹ تا از بهترین جاهای دیدنی شهر شیراز آشنا میشویم:

حافظیه

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی حافظ با مساحت ۲ هکتاری اش یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز محسوب میشود ، این مکان در سال ۸۶ برای نخستین بار بازسازی و مرمت شد و در کنار مقبره حافظ شامل باغ زیبا و یک محوطه عالی نیز هست.

آرامگاه شاه چراغ

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

این مکان آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع) می باشد که حال تبدیل به یکی از مکان های دیدنی شیراز شده و شامل یک موزه نیز در قسمت شمالی اش میشود که آثار ارزشمندی همچون قرآن های قدیمی و تزئین شده با طلا و … نگهداری میشود.

سعدیه

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

این مکان آرامگاه سعدی شاعر بزرگ ایرانی می باشد که در سال ۱۱۸۷ توسط کریم‌خان زند ساخته شد و از آن زمان چندین بار تاکنون مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته.

قبر این شاعر بزرگ اکنون درون عمارتی هشت ضلعی است که بسیار زیبا کاشی کاری شده و شامل یک سقف بلند می باشد و درون باغش نیز چشمه آبی وجود دارد که برخی از مردم شیراز برای اینکه به خواسته هایشان برسند اعتقاد دارند باید در این چشمه سکه ای بیندازند ، جالب است که عکس این مکان در پشت اسکناس های ده هزار تومانی نیز چاپ شده.

تخت جمشید (پرسپولیس)

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

تخت جمشید یا پرسپولیس که نام های بسیار دیگری نیز دارد در زمان هخامنشیان پایتخت بوده و در آن زمان جمعیتش ۴۳۶۰۰ نفر بوده است ، با اینکه این مکان توسط اسکندر مقدونی آتش زده شد ولی باز هم زیبایی های خاص خودش را دارد ، بقایای این مکان معماری کهن ایرانی را نشان میدهد و در میراث جهانی یونسکو نیز در سال ۱۹۷۹ نام این مکان به ثبت رسیده ، تخت جمشید در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد.

پاسارگاد

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

مگر میشود نام مقبره کوروش کبیر ، بنیان گذار سلسله هخامنشی در این لیست نباشد ، نام این مکان نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و شامل سازه های باقیمانده از دروان هخامنشیان است و فاصله آن تا شیراز نیز حدودا ۱۱۸ کیلومتر می باشد.

ارگ کریم‌خان

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

این مکان در دل شهر شیراز واقع شده و در زمان سلسله زندیه این ارگ ساخته شده که به دلیل اینکه کریم خان زند شهر شیراز را به پایتختی خویش برگزید ، نام این مکان ارگ کریم خان است ، در زمان پهلوی از این مکان به عنوان زندان استفاده می‌شده به همین دلیل نیز صدماتی به آن وارد شده و اکنون نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

این ارگ دارای معماری بیرونی و خصوصا درونی بسیار شگفت انگیزی است و بهترین یادگاری از دوران زندیه نیز به شمار میرود.

 بازار وکیل

مکان های دیدنی شیراز
مکان های دیدنی شیراز

بازار اصلی شیراز یا همان بازار وکیل در دروان زندیه ساخته شده و فاصله چندانی تا ارگ کریم خان ندارد و یکی از آثار ملی به شمار میرود ، در این بازار انواع اجناس خرید و فروش میشود و معماری بی نظیر آن سبب شده تا علاوه بر محیط زیبایش ، در تابستان ها خنک و در زمستان ها گرم باشد.

مسجد نصیرالملک

مکان های دیدنی شیراز
مکان های دیدنی شیراز

فاصله این مسجد زیبا تا شاه چراغ زیاد نیست و در دوران قاجار ساخته شده که به دلیل شیشه های رنگی ، کاشی های بی نظیر و رنگی و همچنین فرش های زیبایش بسیار معروف است.فضای دلنشین این مسجد با هیچ جای دیگر قابل قیاس نیست.

 حمام وکیل

مکان های دیدنی شیراز
مکان های دیدنی شیراز

حمام وکیل که در خیابان لطفعلی خان زند شهر شیراز واقع شده در دوران زندیه ساخته شده و ستون ها و سقف گنبدی این حمام بسیار زیباست به اضافه اینکه مجسمه هایی نیز درون حمام قرار داده شده است که نشان دهنده شیوه استحمام پیشینیان ما بوده است.

بیشتر بخوانید : جاهای دیدنی تهران | معرفی ۸ مکان دیدنی تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.