نظرسنجی مجله تایم 1399 : جذاب ترین بازیگر مرد ایران کدام است؟

نظرسنجی مجله تایم

زندگینامه ملاصدرا

صدرالدین محمد بن ابراهیم شیرازی مشهور به ملاصدرا و ملقب به “صدرالمتالهین” و “صدرالحکما”، فیلسوف ، عارف و اندیشمند بزرگ طائفه (شیعه) و بنیانگذار حکمت متعالیه، سومین مکتب بزرگ اسلام است .

 می توان مهم ترین کتاب ملاصدرا را که بیانگر نظام و عقاید فلسفی اوست “الحمکه المتعالیه فی الاسفار العقلیه الاربعه ” دانست.فیلسوفان بسیاری از جمله علمه طباطبایی و ملاهادی سبزاری به شرح عقاید و تفکرات او پرداخته اند .

زندگینامه

به نقلی صدرامتالهین در ظهر نهم جمادی الاولی سال ۹۸۰ق در شیراز  متولد شد. نام پدرش میرزا ابراهیم بن یحیی قوامی شیرازی ، از بازرگانان سرشناس در بازار بود. وی اساتیدی خوب و با تجربه برای پسرش انتخاب کرد و اینگونه برای تربیت فرزندش تلاش کرد و در آموختن علوم مختلف به او کوتاهی نکرد .

 هنگامی که محمد (ملاصدرا)۱۶ ساله شد او را برای تجارت بصره راهی بصره کرد و وی سه ماه در بصره ماند و به زیارت عتبات مشرف شد . اما با شنیدن خبر وفات پدر به زادگاهش بزگشت. مدتی به دارایی و اموال پدر  رسیدگی کرد. وی که علاقه بسیاری به تحصیل داشت سرانجام همه اموال پدر را به دایی اش سپرد و برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت.

شاگردی ملاصدرا

او علوم عقلی را از  سید بزرگوار ،حكیم الهی میرداماد و علوم نقلی را از  شیخ الاسلام شهر بهاء الحق والدین محمد بن عبد الصمد عاملی (شیخ بهایی) فراگرفت و از این دو اجاز کسب نمود و ریاضیات و نجوم وهیئت را نزد ایندو و احتمالا نزد حکیم ابوالقاسم میرفندرسکی آموخت.

پس از تحصیل در اصفهان،ملاصدرا راهی شیراز شد و در مدرسه ای که فرمانروای فارس به نام او نام نهاده بود  تدریس را آغاز کرد. به دلیل درجات علمی و عرفانی بسیار بالا و کم نظیر ملاصدرا و استنباط های بسیار عمیقی که  از علوم داشت  برخی از مدعیان علم حتی وی راکافر خواندند .

گوشه نشینی ملاصدرا

در آخر ملاصدرا تبعید شده مجبور میشود به مقصد روستای کهک در نزدیکی قم ،زادگاه خود را ترک کند.این مرحله از زندگی این عارف فیلسوف شروع دل بریدن از دنیاست که با مشقت های بسیاری همراه است که در الفاظ سالکین سیر ز خلق به حق نام دارد.از تطبیق بعضی نوشته می توان گفت احتمالا این مرحله بین سالهای ۱۰۲۵ تا ۱۰۳۹ بوده است .

نگارش کتب

همانگونه که خود صدرالمتالهین می گوید : «اکنون زمان نوشتن کتاب است و این خواست خداوند است که به این زمان موکول گردیده است.»

وفات

بالاخره ملاصدرا، این بزرگ مرد تاریخ فلاسفه و عرفا در سال ۱۰۵۰ق در هفتاد سالگی هنگام سفر هفتمش به حج یا موقع بازگشت دار فانی را وداع گفت.بنابراین میتوان تاریخ تولد ملاصدرا را ۱۵ سال آخر قرن ده دانست.  

جایگاه علمی ملاصدرا

برای آگاهی از درجات علمی- فلسفی ملاصدرا کافیست نظر فلاسفه معتبر و بزرگ را درباره او بدانیم . مثلا بزرگترین فیلسوف وعارف حضرت خمینی کبیر رضوان الله علیه (در شرح چهل حدیث ص ۵۲۸ )درباره ملاصدرا چنین می فرماید:«اعظم الفلاسفه علی الاطلاق حضرت صدرالمتالهین» یا عبارت« جناب محقق فلاسفه و فخر طائفه حقه صدرالمتألهین رضوان الله علیه» (همان ، ص ۴۱۳).

شاگردان ملاصدرا

برای ملا صدرا ده شاگرد شناخته شده یاد شده است .معروف ترین آنها فیض کاشانی و ملا عبدالرزاق فیاض لاهیجی میباشند.

 1. فیاض لاهیجی
 2. فیض کاشانی
 3. ملاحسین تنکابنی
 4. حکیم آقاجانی

آثار صدرالمتالهین

 1. “الحکمة المتعالیة فی الاسفار العقلیة الاربعة “معروف ترین اثر ملاصدرا .
 2. “المبدأ و المعاد” نام دیگر الحکمه المتعالیه .
 3. “تفسیر قرآن” این شرح در ۷ جلد منتشر شده .
 4. “شرح نا تمام اصول کافی” این شرح در ۷ جلد منتشر شده .
 5. “الشواهد الربوبیة” کتابی فلسفی با رویکرد اشراقی.
 6. “کثر اصنام الجاهلیه “
 7. “مفاتیح الغیب “و “اسرار الآیات”

بیشتر بخوانید: زندگینامه خواجه النصیرالدین طوسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.